RB050LAM-60TR
Mfr.Part #
RB050LAM-60TR
Package / Case
SOD-128
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDTM
Terminal Form :
Flat
Surface Mount :
yes
Schottky
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 3A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
HTS Code :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Dual
Non-rep Pk Forward Current-Max :
80A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SOD-128
Output Current-Max :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 60V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reverse Current-Max :
100μA
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
RB050LAM-60TR
ROHM Semiconductor RB050LAM-60TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560mV @ 3A 150°C Max 100μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RB050LAM-60TR Overview
Upon reaching maximum reverse current, it reaches 100μA.As far as output current is concerned, 3A is the maximum.
RB050LAM-60TR Features
A maximum reverse current of 100μA
3A is the maximum value
RB050LAM-60TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB050LAM-60TR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB