RB050L-60DDTE25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB050L-60DDTE25
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
3A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Type :
Schottky
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Terminal Position :
Dual
Published :
Forward Voltage :
560mV
Application :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 60V
Output Current-Max :
2A
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reverse Current-Max :
100μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 3A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
Average Rectified Current :
3A
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Number of Elements :
1
HTS Code :
Additional Feature :
High Reliability
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
70A
Datasheets
RB050L-60DDTE25
ROHM Semiconductor RB050L-60DDTE25
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560mV @ 3A 150°C Max 100μA @ 60V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-214AC, SMA Surface Mount
RB050L-60DDTE25 Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 3A is allowed.In the case of a maximum reverse current, the value reaches 100μA.In terms of output current, the maximum value is 2A.
RB050L-60DDTE25 Features
an average rectified current of 3A volts
A maximum reverse current of 100μA
2A is the maximum value
RB050L-60DDTE25 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB050L-60DDTE25 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB