R6008ANX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R6008ANX
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 8A TO-220FM
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Fall Time (Typ) :
35 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1mA
Power Dissipation :
50W
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
150°C TJ
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Turn On Delay Time :
25 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.8Ohm
Case Connection :
Isolated
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8A
Pin Count :
3
Element Configuration :
Single
Vgs (Max) :
±30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
800m Ω @ 4A, 10V
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pbfree Code :
yes
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
4.3 mJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
32A
Mount :
Through Hole
Rise Time :
25ns
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
8A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
680pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
21nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Tc
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
50W Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Turn-Off Delay Time :
60 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
R6008ANX
ROHM Semiconductor R6008ANX
N-Channel Bulk 800m Ω @ 4A, 10V ±30V 680pF @ 25V 21nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
R6008ANX Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 4.3 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 680pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 8A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 600V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 600VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 8A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 60 ns.Peak drain current is 32A, which is the maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 25 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
R6008ANX Features
the avalanche energy rating (Eas) is 4.3 mJ
a continuous drain current (ID) of 8A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 60 ns
based on its rated peak drain current 32A.