QYX1H473KTP1FD
Mfr.Part #
QYX1H473KTP1FD
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC RAD
Size / Dimension :
0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm
QYX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Pitch :
5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Capacitance :
0.047µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Depth :
4.5mm
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PET
HTS Code :
Datasheets
QYX1H473KTP1FD
QYX 0.047μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 50V-DC Polyester
QYX1H473KTP1FD Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 50V must be applied internally.Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -40°C~85°C temperature capability can be operated.
QYX1H473KTP1FD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 50V