QYX1H102KTP1FD
Mfr.Part #
QYX1H102KTP1FD
Description
CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RAD
Stock
775
In Stock :
775
Film Capacitors
Published :
2015
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PET
Series :
QYX
Lead Pitch :
5mm
Lead Diameter :
500 µm
yes
Depth :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
No
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
1000pF
Size Code :
2010
Datasheets
QYX1H102KTP1FD
Nichicon QYX1H102KTP1FD
QYX 1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 50V-DC Polyester
QYX1H102KTP1FD Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 50V.Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -40°C~85°C allow the device to operate.
QYX1H102KTP1FD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 50V