QYX1H102JTP1FD
Mfr.Part #
QYX1H102JTP1FD
Description
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RAD
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5mm
Bulk
Published :
Dielectric :
PET
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Depth :
2.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polyester
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
QYX1H102JTP1FD
Nichicon QYX1H102JTP1FD
QYX 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC Polyester
QYX1H102JTP1FD Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 50V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~85°C.
QYX1H102JTP1FD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 50V