QYX1H332KTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYX1H332KTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
Capacitance :
3300pF
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.217Lx0.118W 5.50mmx3.00mm
Depth :
3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
7mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Dissipation Factor :
0.8 %
Voltage :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size Code :
Voltage - Rated :
50V
Length :
5.5mm
Lead Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polyester
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
Series :
QYX
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
28 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Type :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PET
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
QYX1H332KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QYX1H332KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Type:GENERAL PURPOSE, QYX1H332KTP pinout, QYX1H332KTP datasheet PDF, QYX1H332KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QYX1H332KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QYX1H332KTP
QYX 3300pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 50V-DC Polyester PCB, Radial, Through Hole
QYX1H332KTP Overview
There is 0.138 3.50mm lead spacing on this electrical device.-40°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.