QYX1H222KTP
Mfr.Part #
QYX1H222KTP
Description
CAP FILM 2200PF 10% 50VDC RADIAL
Stock
732
In Stock :
732
Size / Dimension :
0.217Lx0.118W 5.50mmx3.00mm
Capacitance :
2200pF
Depth :
3mm
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polyester
Length :
5.5mm
Tolerance :
±10%
Dielectric :
PET
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Size Code :
2212
Type :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3.5mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
8.5mm
Radial
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2009
Voltage :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Datasheets
QYX1H222KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QYX1H222KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Type:GENERAL PURPOSE, Package / Case:Radial, Voltage:50V, Operating Temperature:-40°C~85°C, QYX1H222KTP pinout, QYX1H222KTP datasheet PDF, QYX1H222KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QYX1H222KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QYX1H222KTP
QYX Radial Film Capacitor 0.217Lx0.118W 5.50mmx3.00mm ±10% 2200pF 50V