QYX1H153KTP1FD
Mfr.Part #
QYX1H153KTP1FD
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 50VDC RAD
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
3.5mm
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Length :
6mm
Dielectric Material :
Polyester
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.138W 6.00mmx3.50mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PET
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
QYX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
QYX1H153KTP1FD
Nichicon QYX1H153KTP1FD
QYX 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 50V-DC Polyester
QYX1H153KTP1FD Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 50V must be applied internally.Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -40°C~85°C temperature capability can be operated.
QYX1H153KTP1FD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 50V