QYX1H152JTP1FD
Mfr.Part #
QYX1H152JTP1FD
Description
CAP FILM 1500PF 5% 50VDC RAD
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric :
PET
Surface Mount :
No
PC Pins
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Length :
5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
HTS Code :
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
QYX1H152JTP1FD
Nichicon QYX1H152JTP1FD
QYX 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC Polyester
QYX1H152JTP1FD Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 50V.There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.-40°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.
QYX1H152JTP1FD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 50V