QS103XXG12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QS103XXG12
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 10MM FIXED GR 12V WIRE
Stock
176
In Stock :
176
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Termination :
Wire Leads
Material :
PC, Polycarbonate
Voltage - Rated :
12V
Current Rating :
20mA
Min Operating Temperature :
-30°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
20mA
Ratings :
DC
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Series :
QS
Luminous Intensity :
20 mcd
Viewing Angle :
30°
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Style :
Round with Flat Top
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lamp Color :
Green
Lens Transparency :
Diffused
Max Operating Temperature :
85°C
Panel Cutout Shape :
Round
Type :
LED
Mount :
Snap in
Lens Size :
12.00mm Dia
Length :
28.25mm
Forward Voltage :
2.2V
Panel Cutout Dimensions :
0.39 (9.91mm)
Termination Style :
Wire Leads - 7.87 (200.00mm)