QS101XXG12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QS101XXG12
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 10MM FIXED GR 12V SLDR
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Lens Transparency :
Diffused
Luminous Intensity :
20 mcd
Lens Style :
Round with Flat Top
Panel Cutout Shape :
Round
Current Rating :
20mA
Forward Voltage :
2.2V
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Lamp Color :
Green
Panel Cutout Dimensions :
0.39 (9.91mm)
Type :
LED
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Snap in
Voltage - Rated :
12V
Material :
PC, Polycarbonate
Series :
QS
Min Operating Temperature :
-30°C
Viewing Angle :
30°
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination Style :
Solder Lug
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
38.25mm
Forward Current :
20mA
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Solder
Ratings :
DC
Lens Size :
12.00mm Dia