PSU12415
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSU12415
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - QC Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 124UF 125V QC TERM
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.438Dia 36.53mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - QC Terminals
Height :
69.9mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
PSU
Polarity :
NON-POLARIZED
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
124μF
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
2.810 71.37mm
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
125V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2006
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Bi-Polar
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
69.85mm
Termination :
Tab
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Motor Start
Diameter :
36.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Lug
Voltage - Rated AC :
110V
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
0% +20%
Datasheets
PSU12415
Cornell Dubilier Electronics PSU12415
PSU 124μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 1.438Dia 36.53mm -40°C~65°C Bi-Polar 12.7mm Radial, Can - QC Terminals