PSU117515
Mfr.Part #
PSU117515
Description
CAP ALUM 1175UF 125V QC TERM
Lead Pitch :
22.352mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can - QC Terminals
Life (Hours) :
5000 hours
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
0% +20%
Size / Dimension :
2.063Dia 52.40mm
Operating Temperature :
-40°C~65°C
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125, MINIMUM CAPACITANCE VALUE IS 1175 MICRO FARAD
Voltage - Rated AC :
110V
Diameter :
52.375mm
Height :
111.125mm
Capacitance :
1175μF
Height Seated (Max) :
4.375 111.13mm
Voltage - Rated DC :
125V
Datasheets
PSU117515
Cornell Dubilier Electronics PSU117515
PSU 1175μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 2.063Dia 52.40mm -40°C~65°C Bi-Polar 22.352mm Radial, Can - QC Terminals