PSU10815
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSU10815
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - QC Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 108UF 125V QC TERM
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
69.9mm
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
5000 hours
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Length :
69.85mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~65°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
0% +20%
Number of Pins :
2
Diameter :
36.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Tab
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Polarity :
NON-POLARIZED
Package / Case :
Radial, Can - QC Terminals
Voltage - Rated AC :
125V
Applications :
Motor Start
Polarization :
Bi-Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Chassis Mount
Capacitance :
108μF
Lead Pitch :
12.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PSU
Terminal Shape :
Lug
Height Seated (Max) :
2.810 71.37mm
Size / Dimension :
1.438Dia 36.53mm
Voltage - Rated DC :
125V
Datasheets
PSU10815
Cornell Dubilier Electronics PSU10815
PSU 108μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 1.438Dia 36.53mm -40°C~65°C Bi-Polar 12.7mm Radial, Can - QC Terminals