PN12-8HDR-2K
Mfr.Part #
PN12-8HDR-2K
Description
CONN RING CIRC 12-16AWG #8 CRIMP
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Yellow
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Terminal Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
12-16 AWG
Depth :
7.87mm
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm
Insulation Diameter :
0.130 ~ 0.225 (3.30mm ~ 5.72mm)
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Copper
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Thickness :
0.050 1.27mm
Terminal Type :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
1.020 25.91mm
Feature :
Heavy Duty, Serrated Termination
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length :
25.908mm