PN12-14HDR-D
Mfr.Part #
PN12-14HDR-D
Description
CONN RING CIRC 12-16AWG #1/4
Product Category :
Ring Connectors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
0.050 1.27mm
Packaging :
Bulk
Published :
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length - Overall :
1.240 31.50mm
Terminal Type :
Circular
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge :
12-16 AWG
Color :
Yellow
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Gender :
FEMALE
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Weight :
1.596645kg
Feature :
Heavy Duty, Serrated Termination
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length :
31.496mm
Insulation Diameter :
0.120 ~ 0.225 (3.05mm ~ 5.72mm)
HTS Code :
Width :
13.208mm
Width - Outer Edges :
0.520 13.21mm