PN12-6HDR-2K
Mfr.Part #
PN12-6HDR-2K
Description
CONN RING CIRC 12-16AWG #6 CRIMP
Product Category :
Ring Connectors
Packaging :
Reel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Thickness :
0.050 1.27mm
Series :
Pan-Term®
Terminal Gender :
FEMALE
Terminal Type :
Circular
Length :
25.908mm
Feature :
Heavy Duty, Serrated Termination
Color :
Yellow
Length - Overall :
1.020 25.91mm
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Depth :
7.87mm
Contact Plating :
Insulation Diameter :
0.130 ~ 0.225 (3.30mm ~ 5.72mm)
Polyamide (PA), Nylon
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
12-16 AWG
Stud/Tab Size :
6 Stud
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm