PN12-10HDR-2K
Mfr.Part #
PN12-10HDR-2K
Manufacturer
Panduit Corporation
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RING CIRC 12-16AWG #10
Product Category :
Ring Connectors
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Terminal Type :
Circular
Insulation Diameter :
0.130 ~ 0.225 (3.30mm ~ 5.72mm)
Thickness :
0.050 1.27mm
Wire Gauge :
12-16 AWG
Packaging :
Reel
Length - Overall :
1.050 26.67mm
Stud/Tab Size :
10 Stud
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Color :
Yellow
Feature :
Heavy Duty, Serrated Termination
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
ECCN Code :
EAR99
Published :
2001
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Metal
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Terminal Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Contact Finish :
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm
Length :
26.67mm