PMR100HZPJU10L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMR100HZPJU10L
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 5% 2W 2512
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height Seated (Max) :
0.019 0.47mm
Composition :
Thick Film
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
10MOhm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
PMR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
2W
Datasheets
PMR100HZPJU10L
ROHM Semiconductor PMR100HZPJU10L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PMR Series, Thick Film, 10mOhm, ±5%, -55°C~155°C