PMR100HZPJU6L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMR100HZPJU6L0
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.006 OHM 5% 2W 2512
Stock
430
In Stock :
430
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
PMR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Resistance :
6mOhm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
TS 16949
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Height Seated (Max) :
0.019 0.47mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Published :
2008
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Datasheets
PMR100HZPJU6L0
ROHM Semiconductor PMR100HZPJU6L0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PMR Series, Thick Film, 6mOhm, ±5%, -55°C~155°C