PM20CSJ060
Mfr.Part #
PM20CSJ060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Description
MOD IPM 6PAC 600V 20A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Configuration :
3 Phase
Type :
IGBT
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Functions :
1
Published :
Power Supplies :
15V
Current :
20A
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Package / Case :
Power Module
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Termination :
Screw
Series :
Intellimod™
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Pins :
23
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.8V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
13.5V
Power Dissipation :
56W
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-20°C
Max Power Dissipation :
56W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
16.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
15V
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.8V