PM20-150K
Mfr.Part #
PM20-150K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 130MA 3.2 OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
15μH
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
130mA
Max DC Current :
130mA
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Published :
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Q Factor :
30
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
2.52MHz
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Type :
Molded
Lead Free :
Contains Lead
Series :
PM20
Datasheets
PM20-150K
PM20-150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD