PM200CLA120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM200CLA120
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Datasheet
Download
Description
MOD IPM L-SER 6PAC 1200V 200A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Voltage :
1.2kV
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
Intellimod™
Type :
IGBT
JESD-30 Code :
R-XXMA-X36
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Power Module
Pbfree Code :
yes
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Isolation :
2500VDC
Supply Voltage :
15V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Current :
200A
Configuration :
3 Phase
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
36
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
PM200CLA120
Introducing Power Driver Modules Powerex, Inc. PM200CLA120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1.2kV, Type:IGBT, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Power Module, Number of Terminations:36, PM200CLA120 pinout, PM200CLA120 datasheet PDF, PM200CLA120 amp .Beyond Power Driver Modules Powerex, Inc. PM200CLA120 ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.