PHP14NQ20T,127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHP14NQ20T,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 14A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Tin
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38nC @ 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.23Ohm
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
14A
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
230m Ω @ 7A, 10V
Qualification Status :
Not Qualified
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Terminations :
3
Series :
TrenchMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
56A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
70 mJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Power Dissipation-Max :
125W Tc
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tube
Published :
Package / Case :
TO-220-3
Datasheets
PHP14NQ20T,127
NXP Semiconductors PHP14NQ20T,127
N-Channel Tube 230m Ω @ 7A, 10V ±20V 1500pF @ 25V 38nC @ 10V 200V TO-220-3
PHP14NQ20T,127 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 70 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1500pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 14A.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 56A.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 200V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
PHP14NQ20T,127 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 70 mJ
based on its rated peak drain current 56A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)