PHH227MKL3540ME4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHH227MKL3540ME4
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM HYB 540UF 63V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
63 V
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.638" Dia (16.20mm)
Height - Seated (Max) :
1.130" (28.70mm)
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial, Can - Solder Lug
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.600" (15.24mm)
Ripple Current @ High Frequency :
33.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
6.74 A @ 100 Hz
Type :
Hybrid
Package :
Bulk
Capacitance :
540 μF
Series :
PHH227
Datasheets
PHH227MKL3540ME4
KEMET PHH227MKL3540ME4
540 μF ±20% Radial, Can - Solder Lug 150mOhm PHH227 Through Hole Hybrid Automotive