PHH225MLL3380QE4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PHH225MLL3380QE4
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 380UF 63V T/H
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
-10%, +30%
Package :
Bulk
Series :
PHH225
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
Type :
Hybrid
Ripple Current @ Low Frequency :
7.36 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.1mOhm
Capacitance :
380 μF
Lead Spacing :
Applications :
Automotive
Ripple Current @ High Frequency :
36.8 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max) :
1.130" (28.70mm)
Base Product Number :
PHH225M
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.717" Dia (18.20mm)
Voltage - Rated :
63 V
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
PHH225MLL3380QE4
KEMET PHH225MLL3380QE4
380 μF -10%, +30% Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 7.1mOhm PHH225 Through Hole Hybrid Automotive