PE0200WJ30238BJ1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0200WJ30238BJ1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3000PF 14KV R85 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
3000pF
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
7.874Dia 200.00mm
Series :
P
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated :
14000V 14kV
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
R85
Datasheets
PE0200WJ30238BJ1
Vishay PE0200WJ30238BJ1
P 3000pF 14000V 14kV Ceramic Capacitor ±20% R85 7.874Dia 200.00mm -55°C~100°C Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PE0200WJ30238BJ1 Overview
Ceramic capacitor is 7.874Dia 200.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R85.
PE0200WJ30238BJ1 Features
a size/dimension of 7.874Dia 200.00mm