NSB1010XV5T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSB1010XV5T5
Manufacturer
onsemi
Description
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN RESISTOR
Number of Pins :
5
Manufacturer Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 years ago)
RoHS :
Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Polarity :
NPN, PNP
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
2
Power Dissipation :
357 mW
Terminal Position :
Dual
Transistor Application :
SWITCHING
Surface Mount :
yes
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
150 °C
DC Current Gain-Min (hFE) :
35
Element Configuration :
Dual
Collector-Emitter Voltage-Max :
50 V
Polarity/Channel Type :
NPN AND PNP
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-55 °C
Additional Feature :
BUILT IN BIAS RESISTOR RATIO 1
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50 V
JESD-609 Code :
e3
Collector Current-Max (IC) :
0.1 A
Rochester Electronics LLC
Qualification Status :
COMMERCIAL
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
5
Terminal Form :
Flat
Lifecycle Status :
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Continuous Collector Current :
100 mA
hFE Min :
35
Number of Terminals :
Datasheets
NSB1010XV5T5
onsemi NSB1010XV5T5
2 Elements SILICON NPN AND PNP
NSB1010XV5T5 Overview
Single BJT transistor is recommended to keep the continuous collector voltage at 100 mA in order to achieve high efficiency.A maximal collector-emitter voltage setting of 50 V is available.