NP88N055KHE-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP88N055KHE-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
175 °C
Rise Time :
26 ns
Turn-On Delay Time :
42 ns
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-55 °C
Turn-Off Delay Time :
120 ns
Radiation Hardening :
No
Series :
RoHS :
Compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20 V
Continuous Drain Current (ID) :
88 A
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
1.8 W
Package :
Bulk
Datasheets
NP88N055KHE-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP88N055KHE-E1-AY
NP88N055KHE-E1-AY Overview
The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 88 A. Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 120 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20 V.
NP88N055KHE-E1-AY Features
a continuous drain current (ID) of 88 A