NP88N03KDG-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP88N03KDG-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 88A TO263
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Turn-Off Delay Time :
125 ns
Continuous Drain Current (ID) :
88A
Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
88A Tc
Mount :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
250nC @ 10V
Pin Count :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Power Dissipation :
1.8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
1.8W Ta 200W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Turn On Delay Time :
35 ns
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
175°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Fall Time (Typ) :
23 ns
Rise Time :
1.1μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.4m Ω @ 44A, 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13500pF @ 25V
Datasheets
NP88N03KDG-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP88N03KDG-E1-AY
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.4m Ω @ 44A, 10V ±20V 13500pF @ 25V 250nC @ 10V 30V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NP88N03KDG-E1-AY Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 13500pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 88A.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 125 ns.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 35 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 30V.Using drive voltage (4.5V 10V) reduces this device's overall power consumption.
NP88N03KDG-E1-AY Features
a continuous drain current (ID) of 88A
the turn-off delay time is 125 ns
a 30V drain to source voltage (Vdss)