NP60N03KUG-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP60N03KUG-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 60A TO263
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation :
1.8W
Package / Case :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
ECCN Code :
EAR99
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5300pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
1.8W Ta 88W Tc
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
60A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
93nC @ 10V
Turn On Delay Time :
32 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Number of Elements :
1
Rise Time :
52ns
Radiation Hardening :
No
Turn-Off Delay Time :
73 ns
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8m Ω @ 30A, 10V
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Fall Time (Typ) :
12 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A Tc
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
NP60N03KUG-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP60N03KUG-E1-AY
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.8m Ω @ 30A, 10V ±20V 5300pF @ 25V 93nC @ 10V 30V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NP60N03KUG-E1-AY Overview
A device's maximum input capacitance is 5300pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 60A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 73 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 32 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.To operate this transistor, you need to apply a 30V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
NP60N03KUG-E1-AY Features
a continuous drain current (ID) of 60A
the turn-off delay time is 73 ns
a 30V drain to source voltage (Vdss)