NLV32T-560J-EFD
Mfr.Part #
NLV32T-560J-EFD
Description
FIXED IND 56UH 55MA 8 OHM SMD
Stock
2
In Stock :
2
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q Factor :
30
Terminal Placement :
DUAL ENDED
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Series :
NLV-EFD
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Shielding :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
55mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Case/Size Code :
1310
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
2.52MHz
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Inductance :
56μH
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
1210
Weight :
50.008559mg
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
55mA
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height :
2.2mm
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Terminal Shape :
L BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
5%
Datasheets
NLV32T-560J-EFD
TDK Corporation NLV32T-560J-EFD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD