NKN-50JR-52-2R7
Mfr.Part #
NKN-50JR-52-2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Resistance :
2.7Ohm
Lead Diameter :
0.55 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±5%
Datasheets
NKN-50JR-52-2R7
YAGEO NKN-50JR-52-2R7
FIXED RESISTOR, 2.7Ohm, 0.5W 1/2W, Wirewound,