NKN-50FR-52-0R5
Mfr.Part #
NKN-50FR-52-0R5
Description
RES 0.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
500MOhm
Datasheets
NKN-50FR-52-0R5
YAGEO NKN-50FR-52-0R5
500mOhm, 0.5W 1/2W, Wirewound,