NKN-50JR-52-2R2
Mfr.Part #
NKN-50JR-52-2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.55 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Resistance :
2.2Ohm
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
25 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
NKN-50JR-52-2R2
YAGEO NKN-50JR-52-2R2
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, 0.5W 1/2W, Wirewound,