NKN-50JR-52-0R12
Mfr.Part #
NKN-50JR-52-0R12
Description
RES 0.12 OHM 5% 1/2W AXIAL
Axial
Construction :
Cylindrical
NKN
Lead Diameter :
0.55 mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistance :
120mOhm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Datasheets
NKN-50JR-52-0R12
YAGEO NKN-50JR-52-0R12
FIXED RESISTOR, 120mOhm, 0.5W 1/2W, Wirewound,