NGTB50N65FL2WAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NGTB50N65FL2WAG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-4
Datasheet
Download
Description
IGBT FIELD STOP 650V 160A TO247
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Reverse Recovery Time :
94ns
Current - Collector (Ic) (Max) :
160A
Input Type :
Standard
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 50A
IGBT Type :
Field Stop
Package / Case :
TO-247-4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Condition :
400V, 50A, 10 Ω, 15V
Gate Charge :
215nC
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Switching Energy :
420μJ (on), 550μJ (off)
Pbfree Code :
yes
Power - Max :
417W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Td (on/off) @ 25°C :
23ns/123ns
Published :
Datasheets
NGTB50N65FL2WAG
NGTB50N65FL2WAG            Description
into the device is a soft and fast co?packaged free wheeling diode with   a low forward voltage.
NGTB50N65FL2WAG            Features
? Extremely Efficient Trench with Field Stop Technology
? TJmax = 175°C