NEH68M6.3
Mfr.Part #
NEH68M6.3
Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V AXIAL
Stock
609
In Stock :
609
Voltage - Rated :
63 V
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.68 μF
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.492" L (6.00mm x 12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Datasheets
NEH68M6.3
NTE Electronics, Inc. NEH68M6.3
NEH 0.68 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.236" Dia x 0.492" L (6.00mm x 12.50mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can