NEH68M10
Mfr.Part #
NEH68M10
Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V AXIAL
Stock
747
In Stock :
747
Voltage - Rated :
10 V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Capacitance :
68 µF
Size / Dimension :
0.512" Dia x 1.417" L (13.00mm x 36.00mm)
Datasheets
NEH68M10
NTE Electronics, Inc. NEH68M10
NEH 68 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.512" Dia x 1.417" L (13.00mm x 36.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can