NEH680M50FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEH680M50FE
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V AXIAL
Stock
344
In Stock :
344
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
NEH
Package / Case :
Axial, Can
Height - Seated (Max) :
Package :
Bag
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.512" Dia x 1.181" L (13.00mm x 30.00mm)
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
50 V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
Ratings :
Capacitance :
680 µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
NEH680M50FE
NTE Electronics, Inc. NEH680M50FE
NEH 680 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.512" Dia x 1.181" L (13.00mm x 30.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can