NB20M00333JBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NB20M00333JBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 33KOHM 3950K 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
B25/100 :
Product Status :
Active
Brand :
Series :
NB20
B25/50 :
Product Category :
NTC Thermistors
Packaging :
MouseReel
Power Rating :
240 mW
Tolerance :
5 %
RoHS :
Details
Resistance Tolerance :
±5%
Product Type :
NTC Thermistors
Resistance :
33 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Thermistors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power - Max :
240 mW
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Resistance in Ohms @ 25°C :
33k
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
B Value Tolerance :
±3%
Length - Lead Wire :
Mounting Style :
PCB Mount
B0/50 :
3950K
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
NB20M00333JBA
KYOCERA AVX NB20M00333JBA
NB20 Series Tolerance:5 % Surface Mount -55°C ~ 150°C 3950K B Value Tolerance:±3% MouseReel
NB20M00333JBA Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a MouseReel package. In order to make things easier, it is included in the package 1206 (3216 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -55°C ~ 150°C. The thermistors set their maximum power to 240 mW.
NB20M00333JBA Features
Package/Case: MouseReel
NB20 Series
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C
33 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5 % Tolerance