NB20K00103JBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NB20K00103JBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216M) 1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3630K 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Brand :
Termination :
SMD/SMT
Product Category :
NTC Thermistors
Resistance Tolerance :
±5%
B Value Tolerance :
±3%
Diameter :
Depth :
1.6mm
B25/75 :
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
240 mW
RoHS :
Compliant
B25/50 :
Package/Case :
1206 (3216M)
Product Status :
Active
Dimensions :
3.2 x 1.6 x 1.5mm
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Type :
NTC
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
B0/50 :
Accuracy :
?3
Percentage of Resistance Tolerance @ 25C :
±5 %
Height :
1.5mm
Product Type :
NTC Thermistors
Power - Max :
240 mW
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Termination Style :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Thermal Time Constant :
7 s
Sensitivity Index :
3630 K
Series :
NB20
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Resistance @ 25C :
10000 Ohm
Maximum Power Rating :
0.24 W
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+150°C
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
3630K
Subcategory :
Thermistors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Width :
1.6 mm
Length - Lead Wire :
Min Operating Temperature :
-55 °C
1206 (3216 Metric)
Description of Terminals :
Leadless
Packaging :
MouseReel
Power Rating :
240 mW
Mounting :
Resistance :
10 kOhms
Datasheets
NB20K00103JBA
KYOCERA AVX NB20K00103JBA
NB20 Series Tolerance:±5% Surface Mount -55 to 150 °C 3630K B Value Tolerance:±3% MouseReel
NB20K00103JBA Overview
The package for NTC thermistors is a MouseReel. As a convenience, it is included in the package 1206 (3216 Metric). Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±5%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -55 to 150 °C for reliable performance. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 150 °C facilitates reliable operation. Thermistors can operate at -55 °C for reliability. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. The NTC thermistors can set a maximum power of 240 mW. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 240 mW.
NB20K00103JBA Features
2 Pins
Package/Case: MouseReel
NB20 Series
Operating Temperature: -55 to 150 °C
10 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
±5% Tolerance