MVE25VC151MH10TP
Mfr.Part #
MVE25VC151MH10TP
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Ripple Current :
240mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.989Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Datasheets
MVE25VC151MH10TP
MVE 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 240mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD