MVE25VC101MF80TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVE25VC101MF80TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.984Ohm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Series :
MVE
Ripple Current :
100mA
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MVE25VC101MF80TP
United Chemi-Con MVE25VC101MF80TP
MVE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 100mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD