MUBW10-12A7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MUBW10-12A7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
e2
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 20A 105W E2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Product Type :
IGBT Modules
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Turn On Time :
90 ns
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Number of Terminals :
24
Base Product Number :
MUBW10
Current Rating :
19A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Collector Current-Max (IC) :
20 A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Turn Off Time-Nom (toff) :
350 ns
Product Category :
IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) :
20A
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
24
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Brand :
IXYS
Polarity/Channel Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Collector Current :
20A
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount, Screw
Configuration :
Three Phase Inverter with Brake
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
0.6nF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Product :
IGBT Silicon Modules
IXYS
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.7V
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
Screw Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Position :
UPPER
Additional Feature :
LOW SWITCHING LOSS, LOW SATURATION VOLTAGE
Published :
Number of Elements :
7
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Package / Case :
e2
Base Part Number :
MUBW
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
IGBTs
Supplier Device Package :
Number of Pins :
2
Qualification Status :
Not Qualified
IGBT Type :
NPT
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 10A
Power - Max :
105W
Input Capacitance :
600pF
Current - Collector Cutoff (Max) :
600μA
Packaging :
Bulk
Series :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Transistor Application :
POWER CONTROL
JESD-30 Code :
R-XUFM-X24
NTC Thermistor :
yes
Technology :
Si
Max Power Dissipation :
105W
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Surface Mount :
No
Lead Free :
Contains Lead
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Reverse Voltage :
1.6kV
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V