MT21N221J101CT
Mfr.Part #
MT21N221J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 220PF 100V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance :
220 pF
Features :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
0.6
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting :
Surface Mount
Class :
Class 1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
High Capacitance MLCC
Termination Style :
Pad
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Automotive MLCCs
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging :
Tape and Reel
Width :
1.25 mm
Microwave Application :
No
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Failure Rate :
Capacitance Value :
220pF
Walsin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Subcategory :
Capacitors
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Product Length (mm) :
2
Lead Style :
Height :
0.6 mm
Product Depth (mm) :
1.25
Tolerance :
5%
Construction :
Flat
Applications :
Automotive
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage :
100Vdc
Dielectric :
C0G
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Series :
MT
Datasheets
MT21N221J101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MT21N221J101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:High Capacitance MLCC, Package / Case:0805, Voltage:100Vdc, MT21N221J101CT pinout, MT21N221J101CT datasheet PDF, MT21N221J101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MT21N221J101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MT21N221J101CT
MT 220 pF 100V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805