MT21B103K101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT21B103K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 100V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.8 mm
Termination Style :
Pad
Capacitance Value :
0.01uF
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Termination :
Standard
ECCN (US) :
EAR99
Package / Case :
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Microwave Application :
No
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Product Status :
Active
Applications :
Automotive
RoHS :
Details
Product Depth (mm) :
1.25
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor (%) :
3
Depth Tolerance (mm) :
±0.1
Capacitance :
0.01 uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
High Capacitance MLCC
Walsin
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminals :
2
Length :
2 mm
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Features :
Width :
1.25 mm
Series :
MT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage :
100Vdc
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Walsin
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Case Style :
Ceramic Chip
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
2
Product :
Automotive MLCCs
Product Height (mm) :
0.8
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 2
Length Tolerance (mm) :
±0.15
Height Tolerance (mm) :
±0.1
Tolerance :
10%
Datasheets
MT21B103K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MT21B103K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:High Capacitance MLCC, Voltage:100Vdc, MT21B103K101CT pinout, MT21B103K101CT datasheet PDF, MT21B103K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MT21B103K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MT21B103K101CT
MT 0.01 uF 100V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805