MT21N102J500CT
Mfr.Part #
MT21N102J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1000PF 50V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
MT
Voltage :
50VDC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Subcategory :
Capacitors
Construction :
Flat
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Microwave Application :
No
Capacitance Value :
0.001uF
Height :
0.8 mm
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Termination :
Standard
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
1000 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
Automotive
Type :
High Capacitance MLCC
Class :
Class 1
Product Length (mm) :
2
Case Style :
Ceramic Chip
Failure Rate :
Brand :
Walsin
Tolerance :
5%
Product Depth (mm) :
1.25
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dielectric :
C0G
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.8
Termination Style :
Pad
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Length :
2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Width :
1.25 mm
Walsin
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product :
Automotive MLCCs
Lead Spacing :
Datasheets
MT21N102J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology MT21N102J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:High Capacitance MLCC, MT21N102J500CT pinout, MT21N102J500CT datasheet PDF, MT21N102J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology MT21N102J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology MT21N102J500CT
MT 1000 pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805