MT21B153K500CT
Mfr.Part #
MT21B153K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.015UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Walsin
Tolerance :
±10%
Type :
High Capacitance MLCC
Product Status :
Active
Product :
Automotive MLCCs
Dielectric :
X7R
Height - Seated (Max) :
Width :
1.25 mm
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
0.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Ratings :
AEC-Q200
Series :
MT
Capacitance :
0.015 µF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Failure Rate :
Termination :
Standard
Brand :
Walsin
Length :
2 mm
Lead Style :
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
MT21B153K500CT
Walsin Technology MT21B153K500CT
MT 0.015 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)